TANTSUETIKETT
Allikas: tsds.ee
HÜGIEEN
Seltskonnatantsud on paaristantsud, see tähendab, et partnerite vahel on pidev füüsiline kontakt. Partnerid on sulle kindlasti tänulikud, kui lähed peole värske ja puhtana. Hoolitse selle eest, et Su hingeõhk oleks värske ja riided oleksid puhtad. Soovitavalt pese enne tantsimist hambaid, kasuta suuvett, närimiskummi või suuspreid. Enne tantsu ära suitseta ega tarbi sibulat, küüslauku või liialt palju alkoholi. Deodorandi või muu higistamisvastase vahendi kasutamine on kohustuslik, mõõdukalt parfüümi on meeldiv, kuid väldi liigset parfüümi, see võib tekitada partnerile allergilisi rekatsioone!
RIIETUS
Tantsupõrandal jälgi, et su riietus ja jalanõud oleksid mugavad ning võimaldaksid tantsimist. Jalatsite vahetamine siseruumides on kohustuslik. Daamid peaks vältima liialt kõrgeid ja terava kontsaga kingi, sest need pole mugavad ja võivad põhjustada tantsupõrandal traumasid. Jälgi, et su jalanõud ei jätaks põrandale musti triipe.
P.S. Kui sa higistad kergesti, võtakindlasti kaasa lisasärk, et saaksid märja särgi vajadusel ära vahetada. Võid kasutada väikest rätikut, et end kuivatada. Higist tilkuv partner ei ole kuigi atraktiivne.
KUIDAS PALUDA TANTSULE?
Tantsuõhtul on täiesti tavapärane, et olenemata soost ja tantsuoskusest võivad kõik paluda kõiki tantsule. Seega, kui sa peolt lahkudes tunned, et oled liiga palju istunud, siis järelikult palusid sa liiga väheseid tantsule. Siiski eelistavad inimesed tantsida pigem nendega, keda nad juba tunnevad. See on loomulik ja ei tähenda seda, et nad teistega tantsida ei tahaks, nad on võib-olla lihtsalt häbelikud. Ole julge!
Kui oled leidnud inimese, kellega soovid tantsida, mine tema juurde, loo silmside ning kätt ulatades küsi selge kõlava häälega näiteks: „Kas võin sind/teid tantsule paluda?“ Juhul kui seltskonnas on rohkem inimesi, ole täpne ning esita küsimus konkreetselt sellele inimesele, kellega sa tantsida soovid. Kui saad vastuseks „Jah“, ulatab partner sulle käe ning saate üheskoos tantsuplatsile suunduda. Sotsiaalse tantsu hea tava kohaselt tantsitakse ühe partneriga kaks tantsu.
P.S. Mida rohkem sa erinevate inimestega tantsid, seda paremaks tantsijaks sa saad!
KUIDAS VASTATA KUTSELE?
Sotsiaalsele tantsuõhtule tullakse eelkõige sooviga tantsida.
Kui keegi palub sind tantsule, on peaaegu alati asjakohane vastata näiteks: „Jah, loomulikult!“ Ulatada partnerile käsi ja minna koos tantsuplatsile.
Olenemata sellest, et hea tava näeb ette jaatava vastuse, võib siiski vahel ka eitav vastus olla põhjendatud, näiteks kui sa soovid juua vett, külastada tualetti või kui sa oled lubanud tantsida kellegi teisega. Kui sa keeldud tantsust eelnimetatud põhjusel, on viisakas kutsuda see inimene mõne aja pärast ise tantsule.
Juhul kui sa oled kellelegi eitavalt vastanud, ära mine sama loo ajal tantsima kellegi teisega.
Kui vastad kutsele eitavalt, ei pea sa oma vastust partnerile põhjendama, kuid sa võid seda teha. Eitav vastus võiks kõlada loomulikul koos naeratusega näiteks: „Ei aitäh, võib-olla hiljem“. Kui sa oled öelnud „…võibolla hiljem“ on viisakas oma lubadusest kinni pidada.
Ära kunagi ütle „ei“ sest arvad, et partner ei ole sinu jaoks küllalt hea.
P.S. Sul on õigus loobuda tantsust ka juhul, kui partner on teinud sulle eelnevalt haiget, on agressiivne või silmnähtavalt alkoholijoobes.
TANTSUPLATSIL
Leia koht, kus on tantsimiseks piisavalt ruumi. Naerata ja vaata oma partnerile silma. Ole tema suhtes hooliv ja tähelepanelik. Tantsi alati oma partneriga samal tasemel, kui partner on sulle võõras, alusta tantsimist põhisammudest ja tunneta oma partneri tantsuoskust. On ülioluline, et mõlemad partnerid naudiksid tantsu. Ära kunagi kritiseeri ega õpeta oma partnerit tantsupõrandal, sa võid seda teha treeningul, aga peol on see suisa keelatud!
Platsil on peale teie veel palju paare. Juhtijal on kohustus vältida kokkupõrkeid teiste paaridega. Vaata alati, kuhu sa lähed ja kuhu oma partneri juhid. Kui ruumi on vähe, muuda ka oma liikumised väiksemaks. Kui kokkupõrge siiski toimub, peatu hetkeks ja vabanda olenemata sellest, kes oli „süüdi“. Kui sulle tundub, et keegi sai haiget, küsi kindlasti, kas kõik korras. Juhul, kui kõik on korras, võite tantsu jätkata. Kui kõik ei ole korras, on viisakas abivajaja juhatada tantsuplatsilt ära ja pakkuda talle abi.
KUIDAS TÄNADA?
On oluline, et su partner tunneks end erilisena tantsu algusest lõpuni. Täna teda peale igat tantsu, öeldes näiteks „Tänan“ või „Oli väga meeldiv tantsida“. Kui sa tantsisid elava muusika saatel, plaksuta kindlasti muusikutele.
Peale tantsu lõppu lahku platsilt koos partneriga.
Olles tutvunud nende paari lihtsa näpunäitega, oled sa kindlasti astunud juba suure sammu lähemale teadmisele, kuidas olla suurepärane tantsupartner. Nüüd on vaja seda vaid praktiseerida.
KÜSI ENDALT PEALE TANTSU MÕNED LIHTSAD KÜSIMUSED:
Kas mu tantsupartner naeratas?
Kas ta nautis seda tantsu?
Kas mina nautisin seda tantsu?
Kas tants paistis välja meie ühise tantsuna?
Kui sa saad kõigile küsimustele jaatava vastuse, oled sa järelikult hea tantsija ja hinnatud tantsupartner!